Jak fundusze parasolowe umożliwiają zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego?

Informacja reklamowa
Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Jedną z podstawowych barier wywołujących sceptycyzm Polaków wobec rynku kapitałowego jest związane z nim ryzyko. W chwilach załamania się giełdy – co jest zjawiskiem cyklicznym i zawsze tylko czasowym – media karmią nas czarnymi scenariuszami, których efektem ma być utrata wszystkich naszych oszczędności.

Ta wizja, powiedzmy sobie wprost, jest nieprawdziwa. Oczywiście od czasu do czasu giełdy na świecie doświadczają załamania, kursy akcji spadają, często gwałtownie, ale jak dotąd zawsze jest to tylko zjawisko czasowe, bo po korektach lub kryzysach wyceny akcji znowu pną się w górę, odrabiają straty i wyznaczają nowe cele. Straciliśmy majątek? Tylko w wypadku, gdy „zrealizowaliśmy stratę”, czyli ulegliśmy panice i wyzbyliśmy się naszych akcji w dołku.

Rzecz jasna immanentną cechą rynku kapitałowego jest jego niestabilność i ryzyko, które ponoszą inwestorzy. Ale istnieje wiele sposobów, aby to ryzyko ograniczyć.

Dywersyfikacja

Podstawowym jest dywersyfikacja, czyli stworzenie własnego portfela inwestycyjnego, w którym znajdą się różne instrumenty inwestycyjne – fundusze akcyjne i obligacyjne – z różnych stref geograficznych, w różnych walutach. To powoduje, co do zasady, że nasza inwestycja jest bardziej bezpieczna i stabilniejsza.

Ograniczenie ryzyka to także inwestowanie w obligacje. W wypadku obligacji skarbowych, emitowanych przez państwa, ryzyko jest bardzo niewielkie, a korzyści ogromne. Wśród nich, poza bezpieczeństwem, płynność (możliwość szybkiej wypłaty pieniędzy) i ogromne prawdopodobieństwo, że zainwestowane w ten instrument pieniądze „pokonają” inflację, czyli uzyskany przez nas dochód z inwestycji będzie wyższy, niż wynosi poziom inflacji.

Pod parasolem

Bardzo dobrym rozwiązaniem, które zwiększa nasze bezpieczeństwo, a na dodatek przynosi korzyści podatkowe, jest fundusz parasolowy. To twór prawny, w skład którego wchodzą różne subfundusze, inwestujące w różnych obszarach rynku kapitałowego. W funduszu parasolowym może być więc fundusz obligacji skarbowych, fundusz obligacji korporacyjnych (lub uniwersalny, łączący i „korporaty” i „skarbówki”), a także kilka funduszy akcyjnych (na przykład akcji amerykańskich, globalnych, polskich).

Jeśli jesteśmy pod takim „parasolem”, to możemy szybko i efektywnie reagować na zmieniającą się sytuację na rynku. Oznacza to możliwość szybkiego „przerzucania” naszych pieniędzy do tych subfunduszy, które mają szansę w najbliższym czasie wypracowywać najwyższą stopę zwrotu.

Zastrzeżenia prawne

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych. Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.

Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.

Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z Prospektem Informacyjnym Caspar Parasolowy FIO oraz z dokumentami Kluczowych Informacji dla Inwestorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − dziewięć =